*** Jegy elővételi lehetőség október 1-től. ***
Ajánljuk ezt az előadást mindazoknak, aki szeretnének egy kicsit belelátni a családállítás rejtelmeibe; aki szeretnél szemlélőként megnézni hogy is néz ki egy családállítás; vagy akik eddig még nem tették, de most szeretnék kipróbálni, megtapasztalni a családállítást.
EGY NAGYSZERŰ LEHETŐSÉG
Várjuk azok jelentkezését, akik nem csak nézőként, de aktív segítőként vagy állítóként szeretnének részt venni a programon. A jelentkezők között kisorsoljuk ezeket a lehetőségeket; a szerencséseket egyben meg is hívjuk, így számukra teljesen ingyenes lesz az este.
Jelentkezési lehetőség: nepfoiskola@szellemiut.hu
A szerencsés jelentkezőket 10.07-én fogjuk értesíteni e-mail-ben.
Mi is a családállítás:
A családállítás módszere láthatóvá teszi a családtagok egymáshoz való viszonyát.
Életünk során sokszor érezhetjük úgy, hogy nem tudunk túljutni egy nehézségen, problémás élethelyzeten, vagy, hogy újra és újra ugyanabba a szituációba kerülünk bele. Hiába határozzuk el, hogy most másként csináljuk, máshogyan oldjuk meg, vannak olyan tényezők, minták, amelyek mélyen, a lelkünkben hatnak, és nem mindig elég a tudatos elhatározás. Ezek a lelki kötelékek gyakran vezetnek el a családból, szüleinktől, nagyszüleinktől, sőt akár a dédszüleinktől tudattalanul hozott generációs lelki kötésekhez.
A családállításnak jelentősége nem a jelentésében van, hanem a működésében. Ez egy módszer, ami Bert Hellinger német terapeuta nevéhez fűződik. Hellinger azt állítja, ő nem feltalálta, csak felfedezte azt. A módszer arra alkalmas, hogy megmutassa, milyen generációs mozgatórugók vezérelnek minket egy-egy nehéz, terhes élethelyzetben, és ez által a konfliktus feloldására és a kiegyensúlyozott életvitel kialakítására fókuszál. Nevezik Hellinger terápiának is, és mind csoport, mind egyéni foglalkozás keretében is hatékony.
A módszer alapvetően a családi dinamikákkal, a családban meghúzódó erőviszonyokkal dolgozik, megidézi a családban működő viszonyrendszereket, vagyis „felállítja” a családi rendszert. Ennek elemei pl: anya, apa, gyerekek, nagyszülők, féltestvérek, előző „fontos” kapcsolatok, mint pl. előző házasságból férj, feleség, élők vagy halottak stb.
Az összes családtag egy rendszer része és bizonyos szabályszerűségek és törvények irányítják működését. Ezek a törvények hatnak életünkre, sokszor anélkül, hogy tudnánk róla. A korábbi családi traumák főleg abban az esetben fejti ki erősen hatásukat, ha el vannak hallgatva és a család tagjai nem hajlandóak tudomást venni róluk.
Milyen akadályok megoldásában segíthet a Hellinger féle családállítás?
- a szülő-gyerek kapcsolat tartós zavarai gyermekkorban,
- a szülő-gyerek kapcsolat tartós zavarai felnőttkorban,
- a felnőttkorban is fájó gyerekkori hiányok, sebek,
- párkapcsolati akadályok, kudarcok,
- gyerektelenség,
- félelem a gyerekvállalástól,
- funkcionális meddőség,
- vetélések, gyermekhalálok
- életviteli nehézségek,
- ismétlődő, elhúzódó betegségek,
- érthetetlen lehangoltság,
- depresszió,
- düh, harag és más nehéz érzelmek,
- függőségek,
- kapuzárási pánik,
- tragikus halálok,
- üzleti tárgyalások,
- pénztelenség,
- örökbefogadás,
- stb..
A családállítás egyik legfontosabb hatása, hogy megmutatja “AMI VAN”. Amennyire triviálisan hangzik ez, annyira sok eszközt használunk a nap 24 órájában, hogy ne lássuk meg azt, ami van, mert az túlságosan fájdalmas, félelmetes elszomorító, kiábrándító, pánikot keltő, értetlenséget ébresztő lenne, vagy más módon hatna ránk, amiről azt gondoljuk, hogy biztos nem lenne jó. Az, ami van, viszont ettől nem tűnik el, sőt számos módon próbálja megmutatni magát. Hellinger úgy fogalmaz, hogy “néha könnyebb szenvedni, mint változtatni.” A családállítás eredményeként az egyén felismeri a lehetőségeit, és ez által teljesebbé teheti az életét.
Csoportos családállítás menete:
A csoporttagok a teremben-körben foglalnak helyet, így középen nagyobb, üres tér marad. Itt fog zajlani az állítási folyamat. A problémával érkező személy röviden elmondja, hogy mi az az életében, amire megoldást keres és ezt családállítóval röviden átbeszélik. Majd a családállítást irányító kiválasztja a jelenlévők közül azokat, akik a családtagokat fogják képviselni „ideiglenesen”. A képviselők bizonyos érzeteket, érzéseket élnek át a térben, de akár a helyükön is a Hellinger féle családállítás folyamata alatt. Ezek megkérdezésével (olykor csupán a testbeszéd leolvasásával) tájékozódik a családállítás vezetője arról, hogy milyen kapcsolatok, viselkedési módok, minták, és kötődések vannak a családban. Oldó mondatok (mozdulatok) segítségével, képviselők helyének megváltoztatásával, hiányzó személyek behozatalával dolgozik a szisztematikus családállító a családállítás során. A családállító segítségével kirajzolódik az elakadás gyökere, amit aztán feloldanak az állítás során. A megfelelő rendben a családtagok képviselői jól érzik magukat. És ezzel megszületik a rend.